Renta planistyczna, co warto sprawdzić przy sprzedaży działki?
WIOSNA IDZIE … WIOSNA…
KIEDY WSZYSTKO BUDZI SIĘ DO ŻYCIA, PRZEBIJAJĄ PRZEBIŚNIEGI, TRAWA SIĘ ZIELENI, KWITNĄ WIŚNIE… NASI KLIENCI KUPUJĄ DZIAŁKI I PLANUJĄ BUDOWĘ DOMU. Przeszukują i przedzierają się przez mnóstwo ogłoszeń, ale zanim się zdecydują na zakup zadają mnóstwo trudnych pytań.
Pierwsze pytania natomiast powinni zadać sobie właściciele nieruchomości…
Czy moja działka jest budowlana? Czy podlega prawie pierwokupu? Czy jest objęta uproszczonym planem urządzania lasów? A może jest położona w specjalnej strefie rewitalizacji miasta/ gminy? Dlaczego w księdze wieczystej jest oznaczona jako grunty orne?
Kto odpowie na te i wiele innych pytań?
Najłatwiej i w jednym miejscu będzie skorzystać z wiedzy i doświadczenia dobrego pośrednika w obrocie nieruchomościami, który nie tylko rozwieje wątpliwości, ale też realnie oszacuje wartość nieruchomości, którą zamierzają Państwo sprzedać. Pośrednik sprawdzi też rzetelnie, czy w związku ze sprzedażą nieruchomości nie pojawią się dla SPRZEDAJĄCEGO jakieś dodatkowe koszty???
Dzisiaj proponuję pochylić nad magicznym terminem, który niejednemu spędza sen z powiek:
RENTA PLANISTYCZNA
Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w art. 36 reguluje sytuację rozliczeń pomiędzy właścicielem działki a gminą, która uchwaliła lub zmieniła obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego dla obszaru, w którym przedmiotowa działka jest położona.
Szczególną sytuacją jest zwiększenie wartości nieruchomości w związku z uchwaleniem planu zagospodarowania przestrzennego lub jego zmiany na korzyść właściciela. Dochodzi wtedy bowiem do powstania roszczenia gminy o rentę planistyczną.
Wykonanie takiego roszczenia jest możliwe w terminie 5 lat od wejścia w życie uchwalonego przez Gminę planu zagospodarowania przestrzennego lub jego zmiany. Funkcja jaką pełni renta planistyczna jest swojego rodzaju odszkodowaniem na rzecz gminy . Opłata należy się jednak tylko i wyłącznie w razie zbycia przedmiotowej nieruchomości. By renta planistyczna była należna, uchwalenie lub zmiana planu musi spowodować zmianę przeznaczenia nieruchomości w taki sposób aby jej wartość rzeczywiście wzrosła. Działka musi być atrakcyjniejsza ze względu na nowe możliwości jej zagospodarowania.
Proszę pamiętać, że renta planistyczna będzie należna w razie zbycia nieruchomości bez względu na formę w jakiej ta czynność została dokonana. Może to być umowa sprzedaży, darowizny, umowa zamiany itp.
Ustawa wskazuje, że opłatę planistyczna określa GMINA w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jedyną wytyczną co do jej wysokości opisaną w ustawie jest okoliczność, że nie może być wyższa niż 30% wzrostu wartości działki.
O wysokości opłaty planistycznej będzie decydował organ administracji w oparciu o operat szacunkowy. Można się z jego wynikami nie zgodzić, złożyć zarzuty i wnioskować o sporządzenie dodatkowej opinii innego biegłego.
Gmina ma dokładnie pięć lat na wszczęcie postępowania o ustalenie renty planistycznej. Po tym czasie roszczenie i uprawnienie gminy do podejmowania takich działań wygasa wskutek przedawnienia .
- Ustawa z dnia 27 marca 2003r o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.