JAK PRAWIDŁOWO OSZACOWAĆ CENĘ NIERUCHOMOŚCI??? PORADNIK DLA KAŻEGO!
Ustalenie ceny ofertowej sprzedaży nieruchomości to jedno z większych wyzwań jakie stoi przed sprzedającym. Jest to również jeden z tych obszarów sprzedaży nieruchomości, w którym wskazane jest skorzystanie z porady doświadczonego agenta nieruchomości. Poza doświadczeniem ma on obok siebie grono ludzi, którzy zajmują się tym na co dzień.
W większości przypadków nieruchomość, którą planujemy sprzedać ma dla nas wartość sentymentalną, a jednocześnie jest „szansą” na lesze jutro, gdyż np. planujemy zakup większego mieszkania lub budowę domu. Oczywiście, że każdy przypadek jest dość mocno indywidualny, ale unikając niżej opisanych błędów będziemy w stanie odpowiednio przygotować się do oszacowania wartości.
PRESJA CZASU Nagle okazuje się, że znajdujemy świetną ofertę domu, o którym zawrze marzyliśmy i ostał się jeden, bo deweloper sprzedał całą resztę. Wtedy zaczyna się walka z czasem, gdyż pieniądze potrzebne są na już, a wymarzoną nieruchomość w każdej chwili ktoś może sprzątnąć nam sprzed nosa. Owszem tak może być, ale nie musi. Zwyczajowo w takich sytuacjach dochodzi do ustalenia zbyt wysokiej ceny sprzedaży. Zapominamy jednak, iż w takiej sytuacji część potencjalnych klientów nawet nie zainteresuje się naszą nieruchomością, ponieważ kupujący, którzy byli poważnie zainteresowani wystraszyli się ceny i nawet nie chcą tracić czasu na jej oglądanie. Do czasu, kiedy cena nieruchomości zostanie poprawnie ustalona, straci się już ogromną rzeszę potencjalnych kupujących.
BRAK WIEDZY Jeśli nie chcemy korzystać z usług eksperta, który zdecydowanie bardziej od nas orientuje się co dzieje się na rynku nieruchomości, sami musimy dokładnie go prześwietlić. Najczęściej wykorzystywanym przez właścicieli nieruchomości sposobem na oszacowanie wartości jest porównywanie ofert. Z pozoru dobry pomysł – są tam przecież zdjęcia, opisy i dokładne wartości. Należy jednak pamiętać, że kwoty podane w ogłoszeniach to tylko ceny ofertowe i są mocno zawyżone, bo od nich właśnie zaczynają się tzw. negocjacje, w wyniku których. Należy pamiętać, że na ostateczną wartość wpływ ma wiele innych czynników niż tylko lokalizacja i metraż. Mieszkanie w bloku na czwartym piętrze bez windy będzie warte mniej niż takie samo usytuowane na pierwszym. Warto więc poświęcić trochę czasu i wziąć pod uwagę nawet najmniejsze szczegóły jeśli decydujemy się na ustalanie ceny w ten sposób.
KWESTIE FINANSOWE Przyjmijmy, że trafiła się okazja na zakup domu i szkoda z niej nie skorzystać. Poza presją czasu ciąży na nas presja finansowa, ponieważ potrzebujemy konkretnej sumy pieniędzy. W tym przypadku znowu trudniejsze może być ustalenie realnej ceny sprzedaży, co przecież zwiększy szansę sprzedaży nieruchomości w początkowej fazie wystawienia oferty.
WYCENA A OSZACOWANIE Często wydaje się, że wycena i oszacowanie to to samo. Nic bardziej mylnego. Oszacować wartość nieruchomości może każdy z nas, natomiast jej wycenę przygotowuje rzeczoznawca majątkowy, czyli osoba z konkretnymi uprawnieniami, mająca dostęp do bazy cen transakcyjnych. W związku z powyższym, kiedy mamy do czynienia z nietypowymi nieruchomościami lub potrzebna jest wycena do kredytu hipotecznego czy określenie wysokości podatku należy zwrócić się do rzeczoznawcy majątkowego by przygotował wycenę – twz. operat szacunkowy.